Refinancovanie hypotéky = cesta ku spáse

od autora: | 3. septembra 2015
5/5 - (12 votes)

refinancovanie hypotékyHypotéka je finančný produkt, ktorý sa na slovenskom trhu už dávno udomácnil. Bez hypotéky dosiahne na vlastné bývanie len málokto. Zároveň sú však hypotéky značným finančným bremenom, ku ktorému sa zaväzujete na veľmi dlhú dobu. Aj teoreticky malá úspora tu môže znamenať vysoké finančné čiastky, ktoré možno v globále ušetriť. K tomu slúži práve refinancovanie hypotéky, ku ktorému sa uchyľuje čoraz viac ľudí. Refinancovanie hypotéky = cesta ku spáse.

Refinancovaná hypotéka


Na rozdiel od bežnej hypotéky nie je tá refinancovaná určená na kúpu nehnuteľnosti, ale na splatenie hypotekárneho úveru banke, ktorá vám pôvodne na nákup domu či bytu poskytla finančné prostriedky. Takéto prebehnutie od jednej banky k druhej sa často klientom oplatí, či už ide o zníženie úrokovej sadzby alebo iných súvisiacich poplatkov.

Pri refinancovaní hypotéky však prídete o štátnu finančnú podporu, ktorá sa na ňu už nevzťahuje. Nezabudnite teda počítať aj s týmto údajom.

Kalkulačka na hypotéku

V podstate každá banka ponúka svojim klientom tzv kalkulačku na hypotéku, ktorá vám dokáže orientačne spočítať výšku mesačnej splátky, ak do nej zadáte údaje o type hypotekárneho úveru, o celkovej dobe splácania, dĺžke fixácie úroku a výšku požadovanej sumy. To sú základné údaje, z ktorých je nutné pri zriaďovaní aj refinancovanie hypotéky vychádzať.

Hoci predtým bývalo skôr zvykom snažiť si dohodnúť fixáciu úroku na čo najdlhšiu možnú dobu, dnes už to zďaleka nemusí byť tak výhodné.

Záujemcov o hypotéku, ktorí sú na ňu schopní finančne dosiahnuť, ubúda a banky si klientov predchádzajú s ponukou výhodnejších podmienok sa snažia získať aj tých od konkurencie. Dôkazom môže byť napr. aj americká hypotéka.

Vždy výhodné?

Pretože máme individuálne potreby i možnosti, nemusí byť refinancovanie hypotéky vždy najvýhodnejším riešením pre každého. Oplatí sa však o tejto možnosti vedieť a prípadne ju aj využiť pri vyjednávaní s bankami o nových podmienkach vášho hypotekárneho úveru. Skvelým nástrojom je tzv hypotékarna kalkulačka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.