Sporiace štátne dlhopisy 2014

od autora: | 3. septembra 2015

dlhopisyPatríte medzi tých, ktorí neriešia problémy s nedostatkom financií, ale práve naopak, zaujímate sa o možnosti investovania a sporenia? Možností, kam investovať svoje peniaze, aby ste ich mohli nejako zhodnotiť je viacero, na jeseň 2014 sa však objavila jedna krátkodobá možnosť a to sú sporiace štátne dlhopisy.

Sporiace štátne dlhopisy boli v minulosti považované za relatívne výhodnú investíciu. Pomer rizikovosti k zhodnoteniu bol vždy zaujímavý a preto nie je divu, že aj na jeseň roku 2014 je o nové štátne dlhopisy taký vysoký záujem.

Ako ste sa už mohli dočítať na spravodajských weboch, minulý rok si dlhopisy objednali Slováci dokonca až vo výške 21 miliárd.

Predaj štátnych dlhopisov


Možno, že niektorí z vás ani netušia, že k predaju sporiacich dlhopisov došlo. Je to naozaj novinka, predaj začal len nedávno 4.11. 2013 a informácie sa objavujú ešte len postupne.

Oplatí sa? Aký je úrok?

To, či sa kúpa štátnych sporiacich dlhopisov oplatí záleží na niekoľkých faktoroch. Jednak ide o to, aký typ dlhopisu si zvolíte a tiež je potrebné sledovať výšku inflácie.

Pokiaľ je miera inflácie vyššia, než zhodnotenie dlhopisu za rok, potom je to vlastne investícia nevýhodná.

Často môže byť výhodnejšie investovať peniaze do termínovaného vkladu alebo do nejakého iného typu investície, napríklad na vzostupe je aj investovanie do zlata.

Tu sú totiž úroky o niečo vyššie. Úrok pre štátne dlhopisy z roku 2014 má byť okolo 2,3-2,98% ročne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.