Superhrubá, hrubá a čistá mzda – máte v tom jasno?

od autora: | 15. septembra 2015
5/5 - (5 votes)

superhrubá mzdaAko všetci iste vieme, spolu s krokom do finančného sveta sa nám otvára aj svet finančníctva a finančných pojmov, ktoré by nám nemali zostať dlho skryté. Je potrebné sa presne orientovať v tom, čo je to superhrubá, hrubá alebo čistá mzda – jedná sa predsa o náš plat a naše finančné ohodnotenie práce.

Ak máte navyše ambície stať sa podnikateľom a zamestnávať pod sebou mnohých ďalších ľudí, je priamo nutnosťou, aby ste tieto pojmy dobre poznali. To, čo zamestnanec dostane za mesačné snaženie na svoj ​​účet, je totiž dávka mnohonásobne nižšia, než čo za rovnakú osobu odvádza poskytovateľ zamestnania.

Mzdové náklady zamestnávateľa


Hneď prvý z pojmov nie je tak úplne správnym označením, pretože tento termín nie je nijako právne zakotvený. Skutočným názvom pritom  je „mzdové náklady zamestnávateľa“, ktorý viac vystihuje, o čo naozaj ide.

hrubá mzda

Najprv termín „superhrubá mzda“ vzišiel na svetlo sveta v súvislosti s reformou verejných financií. Znenie pojmu je v podstate snahou vyjadriť nový metodický postup pre výpočet dane zo mzdy (správe pre „výpočet preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov“). Všeobecne superhrubá mzda vyjadruje mzdu hrubú, ktorá je navýšená o sociálne a zdravotné poistenie, ktoré je povinný zamestnávateľ odvádzať za každého svojho zamestnanca. Sociálne poistenie činí 26% z hrubej mzdy zamestnanca a zdravotné poistenie potom 9% z toho istého.

Zo superhrubej mzdy sa tiež vypočítava daňový základ.

Čo je to hrubá mzda ?

Poďme sa teraz zoznámiť podrobnejšie s pojmom „hrubá mzda“. Tá vyjadruje finančnú odmenu za prácu, ktorá je ešte pred fázou zdanenia a prípadne iných odpočtov.

Často sa plat pri podpisovaní zmluvy stanovuje práve v tejto hrubej mzde – na to si dajte z pozície zamestnanca pozor! Rovnako tak pri otázke na prijímacom pohovore, koľko si prajete brať. Už sa veľakrát stalo, že ašpirant na zamestnanca vyjadril svoje želanie s myšlienkou na čistú mzdu. Zamestnávateľ požiadavku akceptoval, ale v mzde hrubej. Preto sa dopredu pýtajte.

Čo je to čistá mzda ?

Ak sa posunieme od hrubej mzdy k čistej, čistá mzda je potom to, čo dostane každý zamestnanec mesačne ako peňažnú odmenu za svoju prácu.

Čistá mzda už nepodlieha odvodom do sociálneho a zdravotného poistenia, rovnako ako od daní a prípadných ďalších odvodov.

Z čoho sa skladá mzda ?

Mzda sa potom skladá z niekoľkých zložiek, o ktorých je tiež dobré mať prehľad. Medzi takéto zložky patria najmä pevná zložka, ktorá v sebe zahŕňa paušálnu veľkosť mzdy. Druhou časťou je pohyblivá zložka, do ktorej sa počítajú najrôznejšie príplatky, odmeny, osobné ohodnotenie alebo prémie. Ak sa vám zdajú všetky tieto pojmy ako totožné, nie je to pravda. Tak napríklad príplatok je povinnou dávkou, ktorú zamestnávateľ vypláca zamestnancovi za odpracované nadčasy, prácu v čase štátneho sviatku, za prácu vykonávanú v prostredí so zhoršenými podmienkami – teda vo „sťaženom pracovnom prostredí“.

čista mzdaOsobným ohodnotením sa rozumie akosi trvalejšie či dlhodobejšie zhodnotenie osobných kvalít pracovníka, ktoré je vyjadrené práve pomocou peňažnej kompenzácie. Prémie potom hrajú úlohu motivačnú, a snažia sa vyzvať zamestnanca k vyššej pracovitosti či k väčším pracovným výsledkom.

Prémie sa uvádzajú vždy v percentách. A na záver už zostáva len odmena, čo je jednorazový a svojou výškou nijako nešpecifikovaný obnos peňazí pripísaný v prospech daného zamestnanca.

Medzi ďalšie zložky mzdy potom spadajú napríklad aj dávky zdravotného poistenia.

Aké existujú ďalšie druhy miezd ?

Čo je ešte vhodné vedieť o mzdách, je fakt, že existujú rôzne druhy miezd. Tými je mzda časová, mzda úkolová alebo mzda podielová.

Mzda časová sa viaže priamo úmerne k tomu, koľko hodín zamestnanec odpracuje.

Úkolová mzda je závislá od toho, koľko jednotiek práce zamestnanec vykonal.

A nakoniec podielová mzda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v obchodnej sfére. Je z väčšej či menšej časti závislá na výške obratu firmy či spoločnosti.

Na záver je však potrebné dodať, že vo veľkom množstve prípadov (zvlášť u dlhodobého pracovného pomeru) dostávajú zamestnanci zmes viacerých druhov miezd. Takáto mzda potom nesie názov „kombinovaná mzda„.

O mzdách a jej výmeroch možno nájsť veľa ďalších informácií, najmä ak sa budete zaujímať o jeden konkrétny prípad, ktorý by sa mal týkať práve vás. Na internete aj v odbornej literatúre nájdete veľa údajov – len si dajte pozor, aby ste čerpali z aktuálnych zdrojov. Podoby miezd sa často menia a legislatíva okolo nich novelizuje. Záverom vám čitateľom ďakujem za priazeň a dúfam, že vám článok priniesol aspoň niečo trochu užitočného, čo rozšírilo vaše obzory zase o kúsok ďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.