Termínované vklady a sporenie

od autora: | 22. septembra 2015
4.9/5 - (15 votes)

termínované vkladyZaujímate sa o možnosti sporenia? Existuje viac sporiacich produktov. Jedným z nich sú termínované vklady. Aká je ich podstata, kedy ich voliť a aké sú ich výhody a nevýhody?

Každý človek by si mal tvoriť nejakú finančnú rezervu pomocou sporenia. Existujú rôzne sporiace produkty, ktoré vám v tom pomôžu. Medzi najvýznamnejšie patria rôzne sporiace účty, termínované vklady, ale aj stavebné sporenie, investície (do komodít, podielové investovanie, diamanty, zlato), štátne dlhopisy atď.

Čo sú termínované vklady?


Termínovaný vklad je druhom sporiaceho bankového účtu, ktorého účelom je zúročenie vkladu, ktoré je garantované. To znamená, že klient nenesie žiadne riziká straty.

ako ušetriť peniaze za dopravuU termínovaného vkladu sa vopred vymedzuje doba, po ktorú bude termínovaný vklad bežať. Počas tejto doby dotknutá osoba peniaze nesmie vybrať, bez toho aby za to dostala nejaké sankcie. Preto si dobre rozmyslite, či peniaze, ktoré vkladáte na termínovaný vklad, skutočne môžete po dobu jeho trvania uvoľniť.

Ak si nie ste istiť, dajte si peniaze radšej na sporiaci účet.

Doba termínovaného vkladu je rôzne dlhá. Je možné si vybaviť tento sporiaci produkt na niekoľko dní, ale aj na niekoľko rokov. Najviac býva spravidla päť rokov. Ak chcete sporiť ďalej, nie je problém po tejto dobe termínovaný vklad nastaviť znova.

Termínovaný vklad je daný na dohodnutý úrok. Stanovuje sa nominálne alebo podľa aktuálnej bankovej sadzby. Úrok môže byť fixný alebo pohyblivý podľa situácie na finančnom trhu.

Termínované vklady vám ponúknu rôzne banky. Od toho, akú banku si zvolíte, sa odvíjajú úroky, doba termínovaného vkladu, ale aj minimálna čiastka, ktorá je pre zriadenie termínovaného vkladu potrebná.

Termínované vklady sú zo zákona poistené, väčšinou do sumy 50 000 EUR pre jednu osobu v jednej banke.

Termínované vklady a ich typy

krátkodobý terminovaný vkladTermínované vklady delíme na niekoľko typov, najčastejšie podľa trvania vkladu. V tomto prípade rozlišujeme krátkodobý vklad (od siedmich dní do dvanástich mesiacov), strednodobý vklad (od jedného do štyroch rokov) a dlhodobý vklad, ktorý je splatný najskôr po piatich rokoch.

Termínované vklady delíme ešte podľa splatnosti. Môžu mať jednorazovú splatnosť alebo môžu byť revolvingové, čo znamená, že sa automaticky obnovujú.

Zhrnutie výhod a nevýhod termínovaných vkladov

Termínované vklady sú obľúbenými sporiacimi produkty, ktoré vám môžu priniesť zaujímavé zhodnotenie vašich voľných finančných prostriedkov. Oceníte ich predovšetkým, ak ste konzervatívny a nechcete riskovať žiadne straty, ktoré hrozia pri rôznych iných investíciách, ktoré tiež ponúkajú zhodnotenie finančných prostriedkov.

Výhodou termínovaného vkladu je aj jednoduché zriadenie.

Nevýhodami je znehodnotenie vložených peňazí infláciou, ale aj to, že po dobu termínovaného vkladu nie je možné s peniazmi disponovať bez sankcií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.