Tvorba finančných rezerv a rodinné výdavky

By | 21. septembra 2015
Tvorba finančných rezerv a rodinné výdavky
5 (100%) 12 hlasov

tvorba finančných rezervV súčasnej dobe veľká časť slovenských domácností nedokáže vyjsť s peniazmi. V nasledujúcom článku Vám poradíme ako si jednoducho vytvoriť dostatočne vysokú finančnú rezervu. Tvorba finančných rezerv a rodinné výdavky.

Dnešná doba úplne nepraje veľkým rodinám, pretože peňazí nie je nadbytok a zabezpečenie rodiny niečo stojí. Ale určite je tiež potrebné si rodinné výdavky nejakým spôsobom rozvrhnúť a vytvárať si ešte finančné rezervy na horšie časy, pretože v súčasnosti človek nikdy nevie, či nepríde o prácu alebo sa mu snáď dokonca niečo nepríjemné nestane.

Určite nezáleží ani na tom, či sa jedná o viacčlennú rodinu alebo o jednotlivcov, ale o výdavkoch a príjmoch by mal mať dostatočný prehľad každý človek.

V súčasnej dobe pritom veľká časť slovenských domácností nedokáže vyjsť s peniazmi a niektorí nemajú ani vytvorenú žiadnu finančnú rezervu.

Ak sa takýmto problémom chcete vyhnúť, mali by ste sa naučiť so získanými peniazmi dobre hospodáriť. Keď na konci mesiaca zistíte, že už nemáte žiadne peniaze, je načase skontrolovať všetky položky na rozpočte a nájsť príčinu prázdnej peňaženky.

Zostavenie rozpočtu a rodinné výdavky


Úplne každý rozpočet vytvára príjmy a výdavky, to je nad slnko jasné. Ak sú obe základné zložky rozpočtu roztriedené po jednotlivých položkách, ihneď získate jasný pohľad na vlastné hospodárenie, čo sa označuje ako bilancia. Ako ideálny časový úsek pre sledovanie sa javí presne jeden mesiac.

Do príjmov zaraďujte všetky príjmy všetkých členov domácnosti. Nejedná sa len o plat, ale aj o prípadné alimenty či prídavky na deti, vrátane rôznych sociálnych dávok.

Kolónka s výdavkami bude pravdepodobne oveľa obsiahlejšia a najlepšie by bolo keby ste si do nej zapisovali úplne všetko, najlepšie aj také výdavky ako sú žuvačky a podobné drobnosti. Takýto rozbor vašich financií vám prinesie veľmi veľa podrobností a zaujímavosti o vás samotných a najmä to kde sa vám strácajú peniaze.

rodinné výdavkyStarostlivo si zaznamenávajte každý výdavok a nezáleží na tom, či je pravidelný alebo výnimočný. Určite musíte zaznamenať koľko stojí bývanie aj so všetkými službami a poplatkami, koľko peňazí mesačne miniete za jedlo a drogistický tovar, koľko miniete za prípadnú prevádzku automobilu, oblečenie, domáce zvieratá, liečivá, fajčivo a ďalšie. Rozhodne nesmiete zabudnúť ani na pravidelné platby poistného u všetkých druhov poistenia, ktoré máte.

Tiež nepravidelné výdavky za hobby, šport alebo úpravu zovňajšku musíte starostlivo zapisovať, aby neutekali malé položky, ktoré by v dôsledku znamenali veľkú neznámou. Musíte byť veľmi dôslední a započítavať aj tie naozaj najmenšie položky ako napríklad pitie z automatu.

Ako vhodný formát pre zapisovanie sa javí obyčajný papier, excelová tabuľka alebo príslušná mobilná aplikácie.

Výsledky skúmania rozpočtu

finančné rezervyUž po prvom mesiaci skúmania výdavkov a príjmov by ste mali zistiť, či sú príjmy vyššie ako výdavky. Ak áno, potom je všetko v najlepšom poriadku a nemali by ste mať žiadne problémy s tým, aby ste ukladali voľné finančné prostriedky a museli si zvýšiť peňažnú rezervu na horšie časy. Väčšia časť domácností sa však stretáva s opačným problémom, totiž že sa príjmy rovnajú výdavkom. V takej chvíli hovoríme o nulovej bilancii a do budúcnosti pre rozpočet hrozia ťažkosti. Existujúca životná úroveň síce môže byť pomerne slušná, ale kvôli nemožnosti vytvárať finančnú rezervu sa môže ako obrovský problém javiť aj relatívne krátkodobý výpadok príjmov. A najhoršiu skupinu tvoria ľudia, ktorí majú vyššie výdavky ako príjmy. U nich sa dá hovoriť o situácii, keď stoja nad okrajom dlhovej pasce, ktorá ich môže pomerne jednoducho a rýchlo zachytiť a nepustiť. Takých ľudí môže zachrániť čerpanie z rezerv, ktoré si našetrili v minulosti, alebo navýšenie príjmov či rapídne znižovanie výdavkov.

Tvorba finančných rezerv a riadenie rodinných výdavkov

Ak máte k dispozícii voľné financie, môžete si z nich urobiť dostatočnú rezervu na horšie časy. Ideálne bude, ak si ich uložíte napríklad na termínované účty, sporiace účty alebo na dlhodobejšie sporiace produkty, ako je napríklad aj stavebné sporenie. Rezervy sa dajú rozdeliť na dlhodobé, strednodobé a krátkodobé, pričom práve tie krátkodobé sa dajú označiť za najdôležitejšie. Dokážu totiž rodinu či jednotlivca ochrániť v prípade nečakaného zníženia príjmov, alebo ich úplného výpadku.

Stačí totiž na čas ochorieť a problémy môžu byť na svete, ak nemáte dostatočnú finančnú rezervu. Taká vhodná krátkodobá rezerva by mala približne zodpovedať šesťnásobku potrebných mesačných výdavkov na bežný chod domácnosti. Táto rezerva zároveň musí byť dobre a rýchlo dostupná, takže sa oplatí ju ukladať na sporiaci účet, z ktorého sa peniaze dajú kedykoľvek vybrať bez sankčných poplatkov.

Strednodobá rezerva by sa mala tvoriť na pokrytie výdavkov spojených s priebehom jedného až piatich rokov. Slúži hlavne k väčším nákupom, čo môže byť nové vybavenie bytu alebo napríklad dovolenka v zahraničnej destinácii. Podobne môže strednodobá rezerva napomáhať s pokrytím dlhodobých liečebných výdavkov. Ľudia, ktorí takúto strednodobú rezervu nemajú vytvorenú, musia často siahať po spotrebiteľských pôžičkách, ktoré ich v konečnom dôsledku vyjdú podstatne drahšie. Rezerva by mala dosahovať minimálne rovnakej výšky ako krátkodobá rezerva, avšak v prípade strednodobej máte viac času na jej vytvorenie. K zhodnoteniu úspor sa tu dajú opäť využívať sporiace účty alebo termínované vklady.

ako ušetriť peniazeIdeálny variant predstavuje schopnosť mať dlhodobú rezervu, ktorá dokáže zabezpečiť pokojnú starobu pre rodičov a dobré štúdium pre deti. Hradiť sa z nej tiež dá prvé bývanie potomka. Pre takéto účely by sa za odbornej pomoci malo dobre nastaviť životné poistenie, penzijné pripoistenie alebo by sa malo investovať do vhodných podielových fondov.

Pri výdavkoch je potrebné sa vždy dôkladne zamyslieť na tým, čo naozaj človek nutne potrebuje, a čo naopak môže obetovať. Veľkým problémom totiž v prípade série domácností nebýva nedostatočný príjem, ale nedisciplinovanosť vo výdavkoch. Z toho dôvodu sa oplatí nastaviť si určité limity na útratu. Tie môžu byť týždenné, mesačné, ale pokojne aj dlhodobejšie. Nekontrolované výdavky môžu predstavovať naozaj veľký problém, pretože každý človek v sebe nemá tú správnu mieru sebazaprenia a rád si kupuje všetko, čo len vidí. Z toho dôvodu je vhodné si vytvoriť štatistiku, v ktorej sa budú sledovať príjmy a výdavky.

RelatedPost

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.