Úroková sadzba u sporiacich účtov

od autora: | 18. septembra 2015

úroková sadzbaPeniaze by chcel zhodnotiť určite každý, ale nie všetky spôsoby sú ideálne. Jednu z pomerne zaujímavých možností predstavuje vloženie nasporených peňazí na sporiaci účet, kde sa následne úročia. Úroková sadzba u sporiacich účtov sa však pomerne často rôzne pohybuje. Aké presné úrokové sadzby ponúkajú slovenské banky na ich sporiacich účtov ?

Začiatkom roku 2014 sa klienti mohli stretnúť s úrokovou sadzbou prevyšujúcou pokojne aj dve percentá (2%), ale v súčasnej dobe sa úroky ocitli zhruba na polovici.

Iba zopár bánk sa rozhodlo, že klientov odmení extra sporiacim účtom s ročnou úrokovou sadzbou ľahko prevyšujúcou 1,8 percenta. Úrok sa skladá z garantovaného výnosu 1,2 percenta a špeciálneho bonusu vo výške 0,6 percenta.

Úrokovú sadzbu v plnej výške 1,8 percenta dostane iba ten klient, ktorý v danom mesiaci nevykoná zo sporiaceho účtu vôbec žiadnu platbu.

Úroková sadzba 1,8 percenta platí len pre vklady s limitom do 500 tisíc eur. Je však isté, že taká úroková sadzba nezostane navždy. U sporiacich účtov je navyše isté, že nemáte nič isté.

Bankové inštitúcie si totiž môže úrokovú sadzbu znižovať a zvyšovať v okamihu, keď to uznajú za vhodné.

Testy sporiacich účtov


V minulom roku prebiehali rôzne testy sporiacich účtov avšak všetky tri banky ktoré boli na prvých miestach v tomto roku svojich klientov príliš nepotešili, pretože znížili od októbra úrokovú sadzbu na sporiacom účte z 1,6 percenta na 1,3 percenta, čo je celkom veľký skok. Stále si však udržiavajú garanciu top 3 najvyššej ponuky na trhu.

dlhopisyV priebehu minulého roka bola úroková sadzba dokonca na 2,4 percenta. Takzvaná top 3 garancia sa však týka iba porovnateľných sporiacich účtu, čo sú také, ktoré nemajú výpovednú lehotu a výhodná úroková sadzba tu nie je podmienená tým, aby peniaze klientov na účte zostali nehybné.

Výška sumy na konte ovplyvňuje výšku úroku sporiacich účtov

Bankové inštitúcie, ktoré majú úplne bezpodmienkové účty, sú na ústupe. Ten, kto má na sporiacom účte viac ako tridsať tisíc, dostane úrokovú sadzbu vo výške iba 0,7 percenta. Banka má však zaujímavé úročenie 1,3 percenta aj na bežnom účte pri splnení jednej zásadnej podmienky. Musíte totiž v jednom mesiaci zaplatiť aspoň päťkrát kartou a v ďalšom mesiaci sa môžete tešiť na úroky aj na bežnom účte. To sa týka maximálneho zostatku tri tisíc eur.

Podmienky sporiacich účtov

ako ušetriť peniazeVšetky zmienené sadzby samozrejme platí len pri splnení podmienok daných bankou a vložení 4300 eur, čo je podľa údajov Slovenskej národnej banky priemerný zostatok na sporiacich účtoch v rámci Slovenskej republiky.

V prípade ukladania odlišnej sumy sa však môžete dostať na úplne inú úrokovú sadzbu.

Časť bankových inštitúcií úročí pásmovo, čo znamená, že určitou sadzbou sú zhodnotené len peniaze v určitom stanovenom rozmedzí.

Niektoré banky využívajú len dve pásma, ale iné majú pokojne aj štyri pásma. Úrokovú sadzbu 1,1 percenta u Slovenskej sporiteľne dostanete len v prípade, že si uložíte sumu v rozmedzí medzi tisíc až sto tisíc eur. U priemerného vkladu má veľká časť bánk najvyššie sadzby, ale nájdu sa aj také bankové inštitúcie, pri ktorých by ste lepšiu úrokovú sadzbu dostali s nižšou sumou. mBank ponúka pri vklade tri tisíc eur úrokovú sadzbu dve percentá, ale musíte pritom splniť podmienku, že miniete kartou v aktuálnom mesiaci minimálne sto eur. Podobne je na tom aj Waldviertler Sparkasse, ktorá tam však nemá stanovenú podmienku ako mBank. V niektorých bankách sa stretnete s prístupom, že musíte k sporiacemu účtu mať vedený aj bežný účet. Niektoré bankové inštitúcie ho majú zadarmo, iné za jeho vedenie vyžadujú pravidelný mesačný poplatok.

peniaze na rukuÚrokové sadzby však nie sú nemenné a rôzne prémie a bonusy môžu ich podobu rapídne zmeniť. Pri splnení stanovených podmienok totiž môžete získať až niekoľko desatín percenta navyše. Možno u sporiaceho účtu od ČSOB dostanete garantovanú sadzbu pol percenta, ale ďalšieho pol percenta sa pripočíta za každý pol rok, ak v banke vydržíte. Wüstenrot zase ponúka fixáciu peňazí na určitú dobu a v ten okamih na vás čaká bonus vo výške 0,4 percenta po uplynutí fixačné doby. Tým pádom si u Wüstenrot prídete na ročnú úrokovú sadzbu vo výške 1,4 percenta.

Sporenie Plus u Zuna nebude naopak úročiť vôbec nič za mesiac, v ktorom zo sporiaceho účtu vykonáte nejaký prevod. Výberom peňazí prídete aj o bonus 0,6 percenta u Equa účtu Extra. Pravdepodobne najnáročnejší mechanizmus úročenia sporiacich účtov sa nachádza pri Raiffeisenbank, kde sa spája výpovedná lehota a aktívne využívanie účtu. Ak sa splnia stanovené podmienky, získate celé jedno percento navyše k pôvodnému pol percentu. Bankové inštitúcie si môžu úrokové sadzby pri sporiacich účtov upravovať v podstate podľa ľubovôle a nikde nie je napísané, že zaujímavá ponuka vydrží dlhú dobu. Väčšinou sa príliš nevypláca využívať prechodu k inej banke, pretože ponuka sa môže zmeniť naozaj veľmi rýchlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.