Úskalia ručenia za pôžičku známemu

od autora: | 17. septembra 2015

úskalia ručenia za pôžičkuMôže sa stať, že váš kolega zo zamestnania či dlhoročný kamarát vás požiada o ručenie za pôžičku, pretože nemá nikoho iného, kto by to za neho urobil a keďže ho poznáte dlho, potom sa vám nechce mu takúto službu odmietnuť. Je ale rozhodnutie ručiť niekomu za pôžičku správne ? Úskalia ručenia za pôžičku známemu.

Avšak tu sa jedná o pomerne ošemetnou vec, to je snáď každému jasné. Ručiteľ totiž musí počítať s prípadom, že poskytovateľ úveru na ňom môže kedykoľvek vyžadovať splatenie úveru za dlžníka v prípade, že by dlžník neplatil, hoci na zaplatenie bol niekoľkokrát písomne ​​vyzvaný veriteľom.

Ručiteľ sa v podstate musí kvôli svojmu ručeniu pripraviť na to, že kedykoľvek môže byť vyzvaný na predloženie patričnej dlžnej sumy za dlžníka.

Už pred samotným podpisom ručiteľskej zmluvy by sa teda mal každý poriadne rozhodnúť a dôkladne zvážiť svoju aktuálnu aj výhľadovú finančnú situáciu.

Skoro každý človek môže v dnešnej dobe stratiť prácu, čím sa rapídne zmenší príjem peňazí, čo by malo nepriaznivý vplyv v prípade ručenia.

Povinnosti ručiteľa a banky pri poskytovaní pôžičky


Prípadný ručiteľ by sa ani náhodou nemal spoliehať na to, že ho poskytovateľ úveru vopred upozorní na všetky riziká ručiteľského záväzku a že si detailne preverí jeho aktuálnu finančnú situáciu. Žiaden zákon totiž výslovne neuvádza, že by mala byť povinnosť preveriť príjmy budúceho ručiteľa a teda aj jeho schopnosť splniť záväzok za dlžníka v prípade komplikácií. To je naozaj podstatný rozdiel v prístupe k ručiteľovi na rozdiel od dlžníka.

V zákone o spotrebiteľských úveroch uvedené, že poskytovateľ úveru musí zodpovedne posúdiť záujemcu o úver a jeho schopnosť splatiť dlh, avšak tento zákon sa žiadnym spôsobom nevzťahuje na ručiteľa.

zákon o spotrebiteľských úverochV niektorých prípadoch sa teda pokojne môže stať, že bude ručiteľom aj osoba, ktorá už v čase podpísania ručiteľské zmluvy nemá dostatočné množstvo financií a je na tom finančne natoľko zle, že by sa ručiteľom vôbec stať nemala.

Bankové inštitúcie sa v prípade neplnenia záväzkov zo strany dlžníka môže obrátiť na ručiteľa prostredníctvom právnika a žiadať o doplatenie zostávajúcej dlžnej čiastky. Problém samozrejme nastane vo chvíli, keď ručiteľ absolútne nemá šancu za dlžníka dlžnú sumu doplatiť. Každý človek by teda rozhodne mal dopredu myslieť aj na veci, ktoré sa ešte len môžu stať, pretože ručenie môže mať naozaj zlé následky. Vyššie napísané vety však v žiadnom prípade neznamenajú, že aj napriek tejto diere v zákone prijímajú bankové inštitúcie za ručiteľa akúkoľvek ponúkanú osobu.

ručenieBanky totiž majú podľa zákona o bankách určitú všeobecnú povinnosť postupovať pri výkone svojej činnosti opatrne a aj v ich najlepšom záujme, aby sa úvery splácali, pretože inak by sa k svojim peniazom vôbec nemuseli dostať.

Aj preto bankové inštitúcie využívajú rôzne zaisťovacie prostriedky, kam spadá aj ručenie, a postupy pri hodnotení bonity ručiteľa majú dôsledne upravené vo svojich interných predpisoch. Veľmi dôsledne prepracovaný systém ručenia majú potrebné stavebné sporiteľne.

Dá sa povedať, že bankové inštitúcie na ručiteľa väčšinou kladú podobné nároky ako na ľudí, ktorým práve poskytujú úver.

U bánk to teda ešte nejako ide, ale veľké riziko predstavujú nebankový poskytovatelia úverov, pretože tí majú vo výbere ručiteľov absolútne voľnú ruku. Pre nich totiž neplatí v prípade ručenia žiadna podobná všeobecná povinnosť, ako tomu je u banky. Nebezpečenstvo tým hrozí hlavne u spoločností, ktorým ide iba o to poskytnúť záujemcom úver za akúkoľvek cenu. Tí potom veľmi často vezmú pokojne každého dlžníka a so schopnosťou ručiteľa splatiť úver si vôbec hlavu nezaťažujú. Takéto spoločnosti samozrejme môžu mať aj nekalé praktiky na vymáhanie dlžných financií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.