Úver zo stavebného sporenia versus hypotéka

od autora: | 19. septembra 2015

úver zo stavebného sporeniaChcete si zaobstarať vlastné bývanie, na ktoré nemáte peniaze? Potom vám spravidla nezostáva nič iné, než si požičať. V podstate máte dve možnosti financovania bytu či domu. Sú nimi stavebné sporenie a hypotéka. Čo je ale najvýhodnejší produkt: hypotéka, pôžička alebo úver zo stavebného sporenia ?

Stručne o hypotéke


Hypotéka je dlhodobý úver určený fyzickým aj právnickým osobám. O hypotéku môžu žiadať len dospelé osoby.

Jej hlavnou podmienkou je zabezpečenie záložným právom k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza na území Slovenskej republiky.

stavebné sporenie a hypotékyPoskytujú ju banky aj nebankové spoločnosti a využíva sa na účely bývania, konkrétne na kúpu nehnuteľnosti do osobného vlastníctva, financovanie výstavby nehnuteľnosti, financovanie rekonštrukcie, kúpa podielu k nehnuteľnosti, spätné preplatenie finančných prostriedkov investovaných do nehnuteľnosti atď.

Výška úveru sa odvíja od založenej nehnuteľnosti.

Niektoré banky poskytujú aj 100%. Minimálna suma, ktorú si v rámci hypotéky môžete požičať, sa líši. Začína niekde na 3 000 €. Doba splatnosti je od päť do štyridsať rokov. Najčastejšie si ľudia berú hypotéku na 15 – 20 rokov.

Dôležité je, aby žiadateľ v čase splatenia neprekročil vekovú hranicu sedemdesiatich rokov.
U hypotéky je nutné dobre zvážiť, akú dobu fixácie si zvoliť. Doba fixácie znamená, že po túto dobu (najčastejšie 1, 3 alebo 5 rokov) sa poskytnutý úver úročí sadzbou, ktorá je nemenná bez ohľadu na vývoj trhových úrokových sadzieb.

Stručne o úvere zo stavebného sporenia

získanie hypotéky na bývanieAk máte stavebné sporenie, je možné svoje bývanie financovať aj úverom zo stavebného sporenia.
Ak chcete z neho čerpať riadny úver, ktorý má priaznivý úrok, je dôležité splniť aj ďalšie podmienky. Medzi ne patrí dvojročná čakacia lehota, treba mať nasporené určité percento cieľovej sumy a dosiahnutie tzv. hodnotiace čísla. Ide o ukazovateľ, ktorý stavebné sporiteľne používajú, aby určili bonitu a spoľahlivosť klienta. Podľa výsledného čísla je úver poskytnutý alebo zamietnutý.

Ak nesplníte podmienky riadneho úveru zo stavebného sporenia, máte možnosť voliť preklenovací úver. Nie je však finančne tak výhodný. Aj úver zo stavebného sporenia možno využiť len na účely bývania.
Podstatnou nevýhodou úveru zo stavebného sporenia je, že si ho môžete vziať len do výšky vašej cieľovej sumy.

Porovnanie hypotéky a úveru zo stavebného sporenia

Ak máte stavebné sporenie, možno tiež premýšľate, či bude pre vás lepšie financovať bývanie z úveru zo stavebného sporenia alebo z hypotéky.

výhody hypotekárneho úveruNemožno jednoznačne povedať, či je výhodnejší úver zo stavebného sporenia alebo hypotéka. Vždy záleží na posúdení konkrétnej situácie, vašich nárokov, bonite atď.
Výhodami hypotekárneho úveru je, že je možné splácať ho dlhšiu dobu a tým mať relatívne nízke mesačné splátky. Výhodou u oboch produktov je, že úroky sú daňovo uznateľným nákladom. Môžete si odpočítať až 10 000 € ročne z daňového základu.

Hypotéka vám dáva možnosť predčasného splatenia v čase fixácie. V čase fixácie platíte rovnaký úrok, či už je situácia na trhu akákoľvek. To môže byť výhodou aj nevýhodou.
Medzi nevýhody hypotekárneho úveru patrí pomerne prísne preverovaná bonita. Budete potrebovať potvrdenie o príjme alebo daňové priznanie min. dva roky späť. Hypotéka je tiež administratívne náročná na vybavenie.

A ako je to s úverom zo stavebného sporenia? Jeho výhodou je, že má garantovanú úrokovú sadzbu počas celej doby splácania. Neskúma sa tu tak prísne bonita žiadateľa. Do určitej sumy nepotrebujete ručenie nehnuteľnosťou, ani nepreukazujete príjmy. Je možné predčasné splatenie, a to kedykoľvek. Výhodou oproti hypotéke sú nižšie poplatky za vybavenie a správu úveru.

Nevýhodou úveru zo stavebného sporenia je obmedzená veľkosť úveru. Odvíja sa podľa vložených finančných prostriedkov na účte. Úver sa tak hodí skôr na vykúpenie podielu či rekonštrukciu ako na kúpu nehnuteľnosti.
Ďalšou nevýhodou je dlhá doba (min. dva roky), ktorá musí uplynúť, než máte nárok na úver zo stavebného sporenia.

Kombinácia hypotéky a úveru zo stavebného sporenia

poplatky za bankový účetMožnosťou je tiež kombinovať hypotéku a úver zo stavebného sporenia. Výhodné je to preto, že sa úroková sadzba u hypotéky odvíja podľa toho, koľko si požičiavate, resp. koľko máte vlastných finančných prostriedkov na nákup nehnuteľnosti. Ak si nebudete brať hypotéku na celú sumu, úrok bude nižší.

Je však dôležité zvážiť ako pomer súm vyladiť pre čo najlepšiu ekonomickú výhodnosť. Tento krok je vhodné diskutovať s finančným poradcom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.