Úverové poistenie

od autora: | 22. septembra 2015
5/5 - (14 votes)

úverové poistenieV poslednej dobe sa pomerne veľkým hitom stalo úverové poistenie. Tento produkt sa snažia banky predať takmer ku všetkým produktom, k hypotekárnym úverom, ku kreditnej karte či ku spotrebiteľskému úveru. Má toto poistenie ale význam a nie sú to len vyhodené peniaze ?

Úverové poistenie je finančne veľmi zaujímavé pre samotné finančné spoločnosti, ale tiež sa jedná o pomerne zaujímavý spôsob, akým si ľudia znižujú riziko toho, že nebudú môcť niekedy pokračovať v splácaní dlžnej sumy.

Klienti bankových inštitúcií však väčšinou tento produkt vnímajú skôr ako príťaž, kvôli ktorému musia obetovať niekoľko eur alebo dokonca desiatok eur za mesiac.

My sa teda teraz bližšie pozrieme na ono úverové poistenie a pokúsime sa v krátkosti zhodnotiť, či má zmysel do úverového poistenia vkladať peniaze a kedy sa oplatí.

Pre koho je úverové poistenie vhodné ?


úverové poistenieÚverové poistenie sa v bežnej praxi vyskytuje v troch variantoch, ktoré reprezentujú mieru pokrytia – smrť + trvalá invalidita alebo smrť + trvalá invalidita + pracovná neschopnosť alebo smrť + trvalá invalidita + pracovná neschopnosť + strata zamestnania. Vždy záleží len na klientovi, ktorú z ponúkaných variantov si chce zaobstarať. Možnosť voľby by v takomto prípade človek mal naplno využiť vo svoj prospech.

O úverovom poistení by sa malo premýšľať hlavne vo chvíli, keď vo svojom najbližšom okolí má človek niekoho, kto je silne závislý na jeho príjmoch a ktorému by nejaká vaša tragická udalosť spôsobila existenčné ťažkosti. Môže sa jednať o manželku alebo napríklad maloletého potomka.

Ideálne zaobstaranie úverového poistenia je ešte viac nutné v prípade, že nie je k dispozícii dostatočná peňažné rezerva, za ktorú by sa úver dal platiť nejakú dobu v prípade straty zamestnania alebo pracovnej neschopnosti. V dnešnej modernej dobe si môžete úverové poistenie vybaviť aj na rýchle pôžičky cez internet.

Ponúka sa otázka, aký z ponúkaných variantov úverového poistenia si vlastne vybrať.

Odpoveď je veľmi závislá na fakte, či už máte uzatvorenú zmluvu o životnom poistení a na aké riziká sa táto zmluvy zameriava.

životné poistenieAk už máte u životného poistenia pokryté riziko smrti alebo trvalej invalidity, avšak pracovnú neschopnosť nie a ešte ku všetkému nemáte dostatočnú finančnú rezervu na pokrytie výpadku príjmu z dôvodu pracovnej neschopnosti, potom je pre vás najlepšie si vybaviť úverové poistenie vo variante, ktorá má v sebe obsiahnuté práve krytie zlých následkov, ktoré vzniknú kvôli pracovnej neschopnosti.

Ako náhle by skutočne dospela situácia do chvíle, kedy sa poistenec dostane do stavu pracovnej neschopnosti, mala by začať úver platiť poisťovňa.

Existujú samozrejme aj isté výnimky. V prípade pokrytia všetkých rizík životným poistením zodpovedajúcou cifrou alebo pri uvažovaní o obstaraní nového životného poistenia v súvislosť s novým úverom by sa mala brať na vedomie aj cena pokrytia jednotlivých rizík. Ak je cena ich krytia u súčasného alebo budúceho životného poistenia o niečo vyššia, než ako je to v prípade úverového životného poistenia, tak sa určite oplatí si tieto rizika poistiť v úverovom poistení. To platí hlavne v prípade hypotekárneho úveru, kde si ľudia väčšinou priberajú aj životné poistenie od rovnakej spoločnosti, ale jeho cena býva v niektorých prípadoch o dosť vyššia, ako cena úverového poistenia. Rozdiel to môže byť aj niekoľko desiatok eur za mesiac.

Kedy je úverové poistenie nepotrebné ?

osobný bankrotÚverové poistenie teda môže byť aj zbytočným vyhodením peňazí, ale jedná sa hlavne o situácie, kedy si jednotlivé riziká môžete pokryť lacnejšie v rámci iného poistenia.

Nevýhodné tiež môže byť v prípade, že si požičiavate iba menší obnos a ste schopní splácať jednotlivé splátky niekoľko mesiacov aj v čase pracovnej neschopnosti alebo v prípade straty zamestnania, či ak dokážete splatiť celý úver v prípade, že prídete o svoj súčasný príjem. Vo väčšine ostatných prípadov sa úverové poistenie vyplatí kúpiť, pretože človek v dnešnej dobe jednoducho nikdy nevie, čo sa s ním môže stať.

Ak si teda chcete úverové poistenie zariadiť, určite sa poraďte s človekom, ktorý vám bude tento typ poistenia ponúkať, pretože úverové poistenia bývajú často nastavené s výhodnými podmienkami dopredu pre všetkých zákazníkov. Takáto úprava na mieru sa môže vyplatiť a dá sa vďaka nej ušetriť veľa finančných prostriedkov. Pracovníci bankových spoločností sa iste pokúsia vyjsť klientovi v ústrety, len aby ho získali. Zľava sa občas dá získať aj po uzavretí zmluvy, kedy zákazník oznámi, že má zámer ukončiť úverové poistenie, a pracovníci sa pokúsia ponúknuť nejakú výraznú zľavu.

Názor na “Úverové poistenie

  1. Italia

    Co je teda pri rozhodovani o poisteni uveru najdolezitejsie? Poznat poistne podmienky. Ak dlznik predpoklada, ze okamzite po vycerpani uveru odide z prace alebo bude PN a splacanie prenecha poistovni, nepochodi. To iste plati v pripade, ze o zamestnanie ci k urazu pride poisteny vlastnym pricinenim. Na to sa poistenie nevztahuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.