Vedú pôžičky na bývanie

od autora: | 3. septembra 2015

pôžičky na bývanieZ prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky vedú u 85% ľudí pôžičky na bývanie. Naopak medzi najmenej populárne patria pôžičky na dovolenku. Tie sú neprijateľné pre 88% obyvateľov.
Vedľa pôžičiek na bývanie je pre 65% slovenskej populácie prijateľná pôžička na štúdium a podnikanie.
Takmer vyrovnaný vzťah majú ľudia k pôžičkám na spotrebný tovar a auto.

Prieskum prebehol v polovici januára 2013 a zúčastnilo sa ho 1032 obyvateľov starších ako 15 rokov .

V prieskume hrá dôležitú úlohu aj vek. Starší ľudia nad 60 rokov sa majú ku všetkým pôžičkám rozhodne negatívne stanovisko.
Mladšie ročníky sú k pôžičkám ústretovejšie, predovšetkým čo sa týka pôžičiek na vzdelanie, bývanie a auto.
Ľudia s vyšším vzdelaním a vyššou životnou úrovňou akceptujú pôžičky na vzdelanie v 71 %.

Nutnosť finančnej rezervy na neočakávané výdavky si uvedomuje takmer každý Slovák, starší ako 15 rokov, a to v 96 %, pričom vytváranie rezervy je opäť častejší pre ľudí s dobrou životnou úrovňou a s vyšším vzdelaním.

Nejakú pôžičku spláca v súčasnosti takmer polovica domácností, ale len 4 % ľudí plní svoje záväzky veľmi ľahko, pre 41 % je splácanie pôžičky ľahké, 58 % dlžníkov považuje splácania za ťažké a 17 % ľudí pociťuje splátky za veľmi ťažké.

V porovnaní s minulými rokmi je splácanie všeobecne ľahšie pre ľudí s dobrou životnou úrovňou a minimálne stredoškolským vzdelaním. Rovnako aj u hodnotenia jednoduchosti splácanie pôžičiek nedošlo k žiadnym podstatným zmenám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.