Základy investovania

By | 22. septembra 2015
Základy investovania
5 (99.13%) 23 hlasov

základy investovaniaAko sa v zložitom systéme investovania, na ktorého konci môžu čakať neskutočne veľké zárobky, úplne nestratiť ? Poradíme vám v článku základy investovania.

Kto by si neprial, aby mal takzvane “bez práce koláče“, čiže obyčajným nič nerobením zarábal peniaze a bohatol. Lenže investovanie nie je zas taká hračka.

Riziko alebo investícia na istotu a základy investovania


rizika a investovanieAk sa rozhodnete, že peniaze, ktoré vám ostanú navyše, neschováte pod matrac, do prasiatka alebo ich nenecháte voľne ležať len tak na takmer bezúročnom účte, je potrebné si premyslieť pár vecí. Tou jednou zo základných je, akou cestou sa počas svojho investovania vydáte.

Ak chcete ísť do väčšieho rizika ale mať zase tú vidinu väčších výnosov a alebo sa takzvane držať pri zemi, ísť do niečoho stabilnejšieho, istejšieho a menej rizikového s tým, že výsledný výnos nebude nič prevratné. Podľa tohto základného rozhodnutia sa potom budete vydávať ďalej.

Podľa toho budete vyberať určité akcie alebo nakupovať štátne dlhopisy.

Nech už si ale vyberiete rizikovejší alebo menej rizikovejší spôsob, hneď na začiatku by ste si mali uvedomiť jedno: neverte na rýchle zbohatnutie!

Ako už zaznelo, pri investovaní platí jednoduchá poučka – čím chcete mať vyšší výnos, tým musíte ísť do väčšieho rizika. Toto tvrdenie patrí medzi základy investovania. Aby ste sa ale vyhli riziku hneď na začiatku investovania, je dobré svoje portfólio čo najviac diverzifikovať, inými slovami, že všetky svoje peniaze nevložíte napríklad len do akcií jednej firmy alebo len do zlatých tehličiek.

diverzifikáciaSvoje peniaze sa snažte rozložiť medzi rôzne akcie, podielové fondy, dlhopisy alebo hypotekárne záložné listy.

Pri tejto investičnej diverzifikácií si ale uvedomte, aby ste mali dostatok peňazí a aj rezervu pre bežný život.

Pretože keby to tak nebolo a vy by ste potrebovali väčšiu sumu peňazí a museli by ste sa tak aj za nepriaznivých podmienok ihneď zbaviť svojich akcií, samozrejme by ste sa tým dostali do celkového mínusu s investovanými peniazmi.

A do čoho teda investovať?

do čoho investovaťNa Slovensku sa najčastejšie investuje do dlhopisov a akcií. Dlhopis čiže obligáciu vydáva najčastejšie banka alebo štát a ľudia ktorí si ho kúpia získavajú ako výnos určitý úrok.

Tí, ktorí sa pustili do investovania, nakupujú aj akcie. To je druh cenného papiera a majiteľovi akcie sa hovorí akcionár.

Jednoducho možno povedať, že tým, že niekto vlastní akciu, tak vlastný malý kúsoček spoločnosti, respektíve sa podieľa na jej fungovaní.

 Výnosom v obchodovaní s akciami je rozdiel medzi nákupnou a predávajúci cenou a ďalej tiež dividenda – to je iný termín pre výnos, ktorý plynie akcionári z držby akcií. O výške dividendy rozhoduje valné zhromaždenie akcionárov a výplata býva spravidla raz ročne. Je nutné spomenúť, že dividendy sa viažu k akciám.

Aby ste sa teda mohli tešiť z dividendového zisku, musíte akcie držať do takzvaného rozhodného dňa, ktorý valné zhromaždenie určí na vyplatenie dividend. Oproti sporeniu alebo inými typom investovania tak nemusíte akcie držať celý rok, aby ste získali nárok na vyplatenie dividendy.

Odporúčané články

Získanie hypotéky a práca v zahraničí Pracujete v zahraničnej destinácie a máte záujem si na Slovensku kúpiť dom alebo byt, pričom nemáte dostatok voľných financií a premýšľate o hypotéke ...
Investície do poľnohospodárskej pôdy Každý by rád investoval svoje peniaze, aby sa mu za určité obdobie rozmnožili. Niekedy sa peniaze tiež investujú preto, aby sa nestratila ich hodnota....
Čo je solidárna daň? Čo sa financií týka, neustále sa objavujú rôzne novinky, o ktorých sa oplatí niečo vedieť. V Čechách nedávno zaviedli tzv. solidárnu daň. Čo to je ako...
Neočakávané situácie a hypotekárny úver Pri zakladaní hypotekárneho úveru si iste nikto nepripúšťa, že by mali nastať nejaké komplikácie. Ako to však v živote býva, nepríjemné situácie môžu ...
Dôvody, prečo je lepšie byť zamestnanec? Snáď každý z nás raz premýšľal nad tým, aké by to bolo, keby ste nemuseli pracovať, mali vlastnú živnosť, vlastnú firmu, ktorá by vynášala, prosperova...
Čo robiť, keď zamestnávateľ neplatí ? Bohužiaľ to nie je nič zvláštne, keď zamestnávateľ neplatí mzdu, ktorú sa v pracovnej zmluve zaviazal platiť. Väčšina ľudí si nájde inú prácu,  pretož...
Ako predať nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou Ako náhle už si na seba raz človek berie hypotekárny úver, pretože sa chystá investovať väčší obnos peňazí do nehnuteľnosti, tak sa dá predpokladať, ž...
7 žrútov peňazí v domácnosti – ako doma ušet... Mávate čas od času pocit, že väčšina vašich zarobených peňazí sa vám rýchlo minie? Zaplatíte nájomné a výdavky na chod domácnosti a nezostane vám v pe...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.