Záujem o kreditné karty rastie

od autora: | 2. septembra 2015

kreditne-kartyEkonomika a jej problémy dopadli na kúpnu silu Slovákov. Tieto okolnosti prinútili Slovákov viac sporiť a premýšľať o svojich výdavkoch. Keď si potrebujú požičať peniaze, hľadajú čo najschodnejšie riešenie. Zameriavajú sa na kreditky, ktorých bolo v minulom štvrťroku v Slovenskej republike vydaných 1,3 milióna .
Má to výhodu v tom, že ak vrátite banke peniaze v bezúročnom období, neplatíte nič navyše. Inak sa úrok pohybuje až okolo 20 %. Práve tento fakt spôsobil, že záujem o kreditné karty rastie.

Podľa ČSOB sa znižuje počet výberov z bankomatov a rastie počet platieb kartou . Napríklad vlani použili Slováci  svoje karty k 41 miliónom platieb , počas prvých mesiacov tohto roka to už bolo 36 miliónov transakcií.

Za to, že sa kreditné karty tak hojne využívajú môže aj to, že sa ľudia naučili používať karty efektívnejšie – splácajú v bezúročnom období, majú nastavenú automatickú splátku zo svojho bežného účtu a podobne.

Slovenská  populácia sa lepšie orientuje v ponuke kreditných kariet a tie pre Slovákov už nepredstavujú strašiaka.
Veľa kariet, aj tých kreditných, umožňuje vďaka špeciálnej technológii, bezkontaktné platby. Klienti tak platia takmer jednu tretinu platieb. Niekedy ide len o čiastky do 5 eur, ale je to pre nich pohodlnejšie ako platba v hotovosti. Kreditné kartý majú výhodu v tom že vďaka ním dokážu klienti veľmi rýchlo zaplatiť za rôzne služby.

Banky ponúkajú svojim klientom za aktívne používanie svojej karty rôzne odmeny. Niekedy banka vracia časť útraty klientovi na účet, inokedy môžu vlastníci kariet využívať rôzne asistenčné služby či poistenie.
Kreditné karty tiež slúžia ako rezerva na neočakávané výdavky v rodinnom rozpočte. Tri pätiny platieb kreditkou sa uskutočnia za potraviny, jedna pätina za platby za pohonné hmoty. Opadla aj obava platiť kreditku na internete. Je to takmer každá desiata platba.

Priemerná útrata kreditkou je okolo 350 € mesačne. Častejšie používajú kreditnú kartu ženy, ale ich útrata je menšia než u mužov. Žena zaplatí v priemere 1 400 eur, muž 1 800 eur. ČSOB zaznamenala aj rad rekordov – najvyššia ročná útrata u žien je 46 369 € pri počte platieb 329 a u mužov 36 320 € pri počte platieb 1057.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.