Získanie hypotéky a práca v zahraničí

od autora: | 20. septembra 2015

práca v zahraničí a získanie hypotékyPracujete v zahraničnej destinácie a máte záujem si na Slovensku kúpiť dom alebo byt, pričom nemáte dostatok voľných financií a premýšľate o hypotéke od banky? Dá sa vôbec hypotekárny úver získať v prípade práce v zahraničí? Získanie hypotéky na Slovensku a práca v zahraničí.

Ani pravidelný príjem peňazí zakaždým nezaručí bezproblémové schválenie hypotekárneho úveru aj v prípade, že sa žiadateľ o hypotéku nenachádza v registri dlžníkov, nie je vo výpovednej lehote a je zamestnaný na plný úväzok. Podstatný rozdiel totiž bankové inštitúcie hľadajú v tom, či sa jedná o príjem na území Slovenskej republiky, alebo v cudzine. Ak by sa jednalo o druhý prípad, potom by mohla mať banka s poskytnutím hypotéky problém. Opatrnosť sa dá vysvetliť napríklad s ohľadom na nebezpečenstvo pohybu kurzu mien.

Každá banková inštitúcia poskytne žiadateľovi inú výšku hypotekárneho úveru. Ako najčastejšie sa však javí ponuka medzi sedemdesiatimi až osemdesiat piatimi percentami LTV (teda hodnoty nehnuteľnosti). Prepočítanie príjmov zo zahraničnej meny na eura sa riadi devízovým kurz Európskej banky.

Pravidelný pracovný príjem a získanie hypotéky


Banky však môžu vypočítaný príjem znížiť až o tridsať percent.

Hlavnou príčinou zníženia vypočítaného príjmu býva, že kurz eura (napríklad aj voči českej korune) sa môže ktorýkoľvek deň zmeniť voči mene, v ktorej má žiadateľ o hypotekárny úver trvalý príjem.

V prípade, že plánujete nákup domu či bytu, potom iste máte predstavu o tom, akú vysokú hypotéku budete v banke vyžadovať. Ešte pred samotnou návštevou banky sa preto dá na internete dohľadať, aký vysoký hypotekárny úver vám pravdepodobne banka ponúkne.

Žiadateľ o hypotéku s príjmami zo zahraničia musí väčšinou priniesť na schôdzku do banky tiež celý rad dokladov. Patrí medzi ne občiansky preukaz a ďalší doklad totožnosti, úradný preklad pracovnej zmluvy a pracovného povolenia, potvrdenia o príjme na formulári v danom cudzom jazyku, výpis z bankového účtu, na ktorom je pripísaný plat za posledné tri až šesť mesiacov.

hypotekárny úver učetV niektorých bankách sa tiež môžete stretnúť s požiadavkou mzdových výmer a výplatné pásky.

Avšak nie všetky banky chcú úradné preklady všetkých podstatných dokladov do slovenčiny, avšak ak to tak naozaj je, potom treba počítať s vyššími výdavkami už len na obstaranie hypotekárneho úveru.

Táto suma sa môže navýšiť aj o niekoľko stoviek eur kvôli úradným prekladom. Klient tiež potrebuje banke dokázať, že sa jedná o príjem pravidelný a legálny.

Získanie hypotéky pre cudzincov

Bankové inštitúcie sledujú tiež to, kde vlastne záujemca o hypotéku pracuje. Nemusí totiž akceptovať príjmy úplne zo všetkých krajín celého sveta. V prípade exotickejších krajín môže nastať veľký problém a neschválenie hypotéky. Medzi také exotické krajiny môžeme zaradiť napríklad Čínu, Pakistan, Venezuelu, Angolu, Indiu, Malajziu či Mexiko. Občas môže byť pre bankovú inštitúciu tiež dôležité, v akom odbore žiadateľ v cudzej krajine pracuje. Najlepšie bývajú v takýchto prípadoch prijímané odbory ako automobilový priemysel, informatika či letectvo. V takejto situácii by možno nebol na prekážku ani pôvod peňazí z exotického štátu.

podmienky hypotékyPríjmy žiadateľa, ktorý sa zaujíma o získanie hypotéky z krajín v rámci Európskej únie, Spojených štátov amerických či Kanady väčšinou dostanú kladné ohodnotenie.

Na prvom mieste je rozhodujúcim faktorom pre banku zdroj príjmov. Ako náhle budete v zahraničí podnikať, je veľmi pravdepodobné, že banka jednoducho hypotekárny úver neschváli.

Veľmi často sa potom ohradí odôvodnením, že spracovanie takéhoto úveru by bolo príliš administratívne namáhavé. Avšak je pravdou, že ani žiadateľov o hypotekárny úver, ktorí podnikajú v cudzine, nie je veľké množstvo. Aj to sa dá označiť za dôvod, prečo banky odmietajú spracovať a poskytnúť hypotéku pre slovenských podnikateľov v zahraničí.

Z vyššie uvedeného je úplne jasné, že pre kladné vybavenie hypotekárneho úveru je ideálne, ak má žiadateľ dostačujúci príjem na Slovensku. V prípade, že sa prípadný žiadateľ plánuje vrátiť do vlasti a začať tu so zárobkovou činnosťou, potom by mal so žiadosťou o udelenie hypotéky počkať na svoj ​​návrat. Banka bude oveľa prístupnejšia a spokojná s bežnými nárokmi na administratívu. Šanca na schválenie sa tým rapídne navýši.

Avšak aj po návrate z cudziny má žiadosť o hypotekárny úver svoje pravidlá, ktoré sa nedajú porušovať.

Prvou podmienkou je práca na území Slovenskej republiky v minimálnej dobe troch mesiacov, čo znamená, že žiadateľ nesmie byť v skúšobnej lehote.

Ďalším rozhodujúcim bodom je aj to, či má žiadateľ zmluvu na dobu určitú, alebo neurčitú.

ako predať nehnuteľnosťVýhodu tu majú tí so zmluvou na dobu neurčitú. V prípade doby určitej si banková inštitúcia dá pozor, či bola zmluva opätovne obnovená na ďalšie obdobie. Musíte samozrejme tiež žiadať o hypotéku vo výške, ktorá je zodpovedajúca vzhľadom na vaše príjmy.

Podmienky pre splatenie úveru a získanie hypotéky bývajú rovnaké v prípade klientov s príjmom zo zahraničia aj klientov s príjmom na Slovensku. Pri uzatvorení zmluvy o hypotekárnom úvere sa určí dátum prvej platby a spôsob úhrady. Platba sa uskutočňuje v eurách každý mesiac po celú dobu, na ktorú je zmluva podpísaná. Hypotekárny úver môžu získať aj občania pochádzajúci zo zahraničia. Niektoré bankové inštitúcie síce môžu cudzinca považovať za pomerne rizikového  žiadateľa a jeho žiadosť o hypotéku odmietnu s tvrdením, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale to nemusí byť pravidlom u všetkých.

Postoj bánk k žiadosti o hypotekárny úver je v takomto prípade dosť odlišný a dôležité je dokázať aspoň prechodný pobyt na území SR a pevné príjmy na rovnakom území. Problém však môže nastať v okamihu, keď je cudzinec zároveň podnikateľom. V takom prípade je udelenie hypotekárneho úveru krajne nepravdepodobné. Výnimku z pravidla môžu tvoriť slováci. Banka môže uznať tiež príjmy z krajín Európskej únie, ale len zo zamestnania, nie z podnikateľskej činnosti.

Z uvedeného sa síce niekomu môže zdať, že šance na získanie hypotéky pre žiadateľa pracujúceho v zahraničí alebo cudzinca nie sú príliš vysoké. Ak sa však splnia všetky podmienky stanovené bankovou inštitúciou, potom existujú možnosti uzavretia hypotéky úplne rovnaké ako pre klientov s trvalým príjmom na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.