Životné poistenie

By | 20. septembra 2015
Životné poistenie
5 (100%) 13 hlasov

životné poistenieSamotné životné poistenie určite nie je zlé, pretože v dnešnej hektickej dobe človek nikdy nevie, čo sa s ním môže stať, takže úvaha o zabezpečení blízkych osôb určite nie je nesprávna. Všetko čo potrebujete vedieť o životnom poistení sa dočítate v článku.

Ak máte u niektorej z poisťovní uzatvorené životné poistenie a chceli by ste túto zmluvy zrušiť, potom si musíte dať dobrý pozor na to, čo máte vlastne zakotvené v zmluve, pretože predčasné zrušenie životného poistenia sa nemusí zakaždým vyplatiť.

Podľa štatistiky má životné poistenie zabezpečené len asi šesťdesiat percent obyvateľov Slovenskej republiky.

 Nepoistení ľudia sa často spoliehajú hlavne na finančnú rezervu, ktorú majú k dispozícii.

Životné poistenie a čo treba vedieť pred jeho uzatvorením ?


Pred uzatvorením životného poistenia sa samozrejme oplatí zvážiť niekoľko okolností.

Ťažiskovým cieľom životného poistenia je krytie rizika smrti. Za zváženie však tiež stoja aj ďalšie doplnkové možnosti, ktorými sú poistenie následkov úrazu alebo invalidity.

Ak sú tieto riziká už zahrnuté do životného poistenia, je poistné vždy o niečo nižšie, ako keby si to človek skúsil poistiť samostatne.

Väčšina ponúkaných poistiek navyše disponuje pomerne veľkou variabilitou, vďaka ktorej sa dá rozsah poistnej ochrany v priebehu rokov pružne meniť. Poskytovatelia životného poistenia sa navyše neustále snažia svoje produkty modernizovať.

cenu životného poisteniaPre dobré poistné krytie rôznych druhov životného rizika sa väčšinou odporúča dvojnásobok až trojnásobok ročného príjmu. Ochranu síce má zhruba šesťdesiat percent obyvateľov, avšak samotná poistná ochrana stále nie je dostatočná, pretože životné poistenie je vo väčšine prípadov nastavené takým spôsobom, že zodpovedá poistnej sume na smrť vo výške asi sto tisíc eur, čo rozhodne nie je cifra, ktorá by úspešne mohla vyriešiť výpadok príjmov jedného člena rodina a to obzvlášť v prípade, že sa jedná o mladú rodinu.

Každý človek však vyznáva iný životný štýl a má tomu tiež prispôsobené svoje životné potreby. Kvôli tomu sa nedá určiť žiadna všeobecná rada, podľa ktorej by sa dala vypočítať ideálna výška životného poistenia.

Životné poistenie a optimálna výška poistnej sumy

poistenie-autaPri určovaní výšky poistného sa berie do úvahy hlavne vek, zdravotný stav a zamestnanie záujemcu.

Ľudia stále ešte nemajú úplný prehľad o ponuke na trhu a nemajú ani úplne presné znalosti základných termínov z poistných zmlúv a nevedia, čo si predstaviť pod jednotlivými typmi rizika, ani ako postupovať vo chvíli, keď naozaj dôjde na poistnú udalosť.

Pritom porozumenie zmluve do najmenších detailov je pomerne dôležité. Človek by sa nemal báť opýtať človeka, s ktorým poistnú zmluvu uzatvára, pretože predsa len ide o veľa peňazí aj o rôzne iné riziká.

Podstatná je určite aj informácia, koľko peňazí vlastne môže rodina očakávať v prípade úmrtia živiteľa, aká bude podpora v prípade invalidity a čo sa stane v okamihu, keď človek zmluvu vypovie.

Ak sú poistné sumy malé, väčšinou sa jedná o nejaký druh kompromisu medzi reálnou potrebou poisteného a medzi jeho skutočnými finančnými možnosťami. Životná poistná zmluva vôbec nezohľadňuje riziká, ktoré by mohli vážne ohroziť finančnú stabilitu rodiny. Veľmi častým dôsledkom nedostatočnej ochrany je skutočnosť, že v prípade závažnej udalosti financie získané z poistky nedostatočne kompenzujú vzniknutú stratu.

peniaze a daňUrčite je ale lepšie menšia poistná ochrana ako vôbec žiadna. Závažnú chybu predstavuje tiež predčasné zrušenie zmluvy, čo väčšinou robia ľudia, ktorí prídu o svoj trvalý príjem a nemajú dostatok financií, takže sa snažia ušetriť, kde sa len dá a nie vždy sa jedná o ideálnu možnosť. Dôsledkom predčasného vypovedania životného poistenia je samozrejme zánik poistnej ochrany, ale v mnohých prípadoch aj priama finančná strata.

Každý by teda mal vedieť, že životná poistka je dlhodobý produkt. Ako náhle človek príde o príjem peňazí, okamžite by mal začať rokovať so svojou poisťovňou, pretože vždy sa viac oplatí zažiadať si o odklad platieb alebo o zníženie poistného, ​​než rušiť celú životnú poistku. Občas sa splácanie poistky dá iba na čas prerušiť. Z globálneho pohľadu sa určite dá vybavenie životnej poistky odporučiť. Pretože finančne sa zaistia najbližšej osoby v prípade tragickej udalosti, čo sa určite hodí.

Mať životné poistenie je určite dobrá voľba, pretože život každého človeka môžu hocikedy ohroziť rôzne závažné ochorenia (artróza, infarkt, epilepsia, schizofrénia, cukrovka, vysoký krvný tlak, rakovina, poruchy zraku, strata sluchu a mnohé mnohé ďalšie).

Odporúčané články

Má poistenie úveru zmysel ? Mnohí klienti sa len ťažko zbavia presvedčenia že úverové poistenie nie je nič iné ako bohapusté vyhodenie niekoľkých eur každý mesiac. Je to ale skut...
Čo vplýva na cenu životného poistenia Veľké množstvo reklám, pútačov, inzerátov alebo priamo telefonátov by mohlo zvádzať k dojmu, že dohodnutie životnej poistky je veľmi jednoduchou operá...
Poistenie domáceho miláčika V súčasnosti sa dá poistiť takmer všetko a naši domáci miláčikovia nie sú výnimkou. Áno, aj zvieratá si môžete nechať poistiť, ak o to máte záujem. Ak...
Hypotéka trochu inak Ak uvažujete o hypotéke, tak teraz je viac než vhodný čas, pretože sa už niekoľko mesiacov pohybujú úrokové sadzby na historických minimách. Síce sa d...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.