Zlacňovanie cien energií a ako ho využiť ?

od autora: | 17. septembra 2015

zlacňovanie cien energiíZa posledné roky sme si všetci zvykli, že sa neustále zdražujú ceny za energie. Teraz je však zdá sa zdražovaniu koniec a nastáva konečne obrat, ktorý by mal byť priaznivý pre naše peňaženky.  Ako to čo najlepšie využiť ? Zlacňovanie cien energií a ako ho využiť ?

Pri plyne by sa mala zlacniť jeho distribúcia, výrazne tiež spadne cena za elektrickú energiu a zníži sa aj poplatok za obnoviteľné zdroje. V prípade prechodu od jedného dodávateľa k druhému navyše môžete ušetriť ďalšiu značnú sumu peňazí.

Podľa Energetického regulačného úradu došlo po niekoľkomesačnom rokovaní k zníženiu cien za distribúciu zemného plynu pre koncových zákazníkov v roku 2014 v priemere o päť percent, čo nebýva v celkovom súčte zanedbateľná suma.

Platba za distribúciu plynu síce tvorí menšiu časť z celkovej ceny, ale aj v tom prípade sa úspory budú pohybovať v rádoch desiatok eur. Pri elektrickej energie navyše odhady vyzerajú ešte optimistickejšie. Komodita elektrina sa zníži od nejakých desať až pätnásť percent a dá sa predpokladať, že o podobnú sumu pôjde dole tiež platba za distribúciu elektriny.

Potešujúcou správou pre zákazníkov je, že by sa nemalo jednať o nárazovú záležitosť, ale o dlhodobejší trend, ktorý bude ďalej pokračovať aj v nasledujúcom roku, teda aj v roku 2015.

Podľa mienky odborníkov môžeme za znižovaním ceny elektrickej energie hľadať ekonomickú krízu, ktorá zmenšuje dopyt a vyvoláva tým medzi jednotlivými dodávateľmi konkurenčný boj. Hýbať s cenami na trhu s energiami však môže aj politická situácia v Nemecku. Určitú úlohu môžeme prisudzovať aj aukciám energií, kvôli ktorým prichádzajú dodávatelia o svojich zákazníkov.

Aukcie majú nevýhodu v tom, že vopred vôbec netušíte, kto vám bude vlastne dodávať energiu. V prípade, že do akcie vstúpite, zaviažete sa, že s víťazným dodávateľom podpíšete zmluvu a budete musieť splniť jeho obchodné podmienky. Zatiaľ sa aukcií zúčastňujú skôr menší dodávatelia, ktorí odhadujú vývoj cien na dlhší časový horizont občas až príliš optimisticky, takže vo výsledku môže byť pri zlom cenovom vývoji ohrozená okrem zákazníka aj samotná spoločnosť.

Oplatí sa zmena dodávateľa elektriny?


cena elektrinyKeď si s avizovaným zlacňovaním ešte nevystačíte a radi by ste ušetrili ešte ďalšie financie, môžete si skúsiť vypočítať, či by sa vám nevyplatila zmena dodávateľa. Keďže celá zmena trvá minimálne tri mesiace, je vhodné si zmenu nechať na dobu, aby nový dodávateľ vyšiel na vykurovaciu sezónu.

Podľa vykurovacej krivky, ktorá z dlhodobého hľadiska pozoruje spotrebu plynu za celý rok, sa v období od januára do apríla minie zhruba polovica ročnej spotreby plynu.

Ak sa teda niekto rozhodne pre zmenu až na začiatku zimy, nie je to vhodná doba, pretože rovnako takmer celú vykurovaciu sezónu bude platiť vyššiu cenu u pôvodného dodávateľa.

Konkrétna úspora vždy závisí na spotrebe, typu tarifu a tiež na zmluve s dodávateľom. Pri bežnej spotrebe štyroch megawatthodin elektriny zostane doma približne o 30 eur viac. Veľmi výhodné je sa pred zmenou porozhliadnuť po internete, kde sa v súčasnosti nachádza určite celý rad zaujímavých počítadiel, do ktorých si stačí zadať len všetky potrebné údaje a zistíte, ako veľmi by sa vám zmena dodávateľa elektriny mohla vyplatiť. Poplatok za obnoviteľné zdroje klesne približne o 3 eura.

ceny plynuAj cez uvedené fakty záujem o zmenu dodávateľa u rady slovenských domácností klesá. A prečo tomu vlastne tak je?

Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá. Väčší dodávatelia, ktorí v ​​uplynulých rokoch strácali najväčšie percento zákazníkov v prospech menších dodávateľov, ktorí mali lepšiu ponuku, a preto sa väčšie spoločnosti rozhodli prísť s cenovo atraktívnymi ponukami, ktoré ešte ku všetkému podporili veľkou marketingovou kampaňou, vďaka čomu sa im podarilo udržať si celú rad existujúcich klientov.

Aj napriek tomu sa ešte stále dajú nájsť menší dodávatelia, pri ktorých sa dá ušetriť aj niekoľko sto desiatok eur ročne navyše. Avšak táto úspora asi vo väčšine prípadov nestojí zákazníkom za to, aby od dodávateľa sa známou značkou húfne odchádzali.

darovacia zmlúvaAko ďalší dôvod môžeme uviesť stagnáciu podomových predajcov. Zákazníci sú v súčasnosti oveľa informovanejší, než ako tomu bolo v minulosti, a nenechávajú sa presvedčiť len jedinou zaujímavou ponukou. Navyše v niektorých mestách na Slovensku je dokonca podomový predaj kompletne zakázaný.

Ďalším podstatným dôvodom pre nezmenenú dodávateľa sú záväzky klientov z predchádzajúcich rokov, pretože existuje pomerne veľká skupina, ktorej bežia aj niekoľkoročnej zmluvné záväzky, z ktorých sa nedá len tak jednoducho dostať.

Tým pádom si zákazník nemôže zvoliť lacnejšiu ponuku a zmeniť dodávateľa, pretože by musel platiť dve zmluvy, alebo by porušil podmienky platné v zmluve s prvým dodávateľom. Z takéhoto prístupu by si mali vziať ponaučenie aj tí, ktorí by sa pod vidinou lepších zliav upísali na dlhšiu dobu. V prípade poklesu cien u konkurencie totiž zákazníci neustále musia platiť vyššiu cenu u svojho dodávateľa, pretože sú mu zmluvne zaviazaní.

Jedinou možnosťou, ako by sa klienti s dlhšou zmluvou mohli dostať preč od svojho dodávateľa, je pri zmene cenníkov alebo obchodných podmienok dodávateľ, ktoré sa u niektorých dajú očakávať s príchodom nového kalendárneho roka.

Tiež to, či vôbec niečo ušetríte, závisí na pozornom čítaní všetkých podmienok, zmluvy a faktúry. Musíte teda mať úplný prehľad o tom, koľko a za čo vlastne zaplatíte. To bohužiaľ Česi príliš vo zvyku nemajú. Faktúru číta sotva polovica ľudí. Väčšinu ľudí zaujíma len výška nedoplatku, či preplatku. V budúcnosti by sme sa pravdepodobne mohli dočkať zjednodušenej podoby faktúry, ktorá je občas sama kameňom úrazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.