Zmeny v zákone, ktoré sa týkajú pôžičiek

od autora: | 21. septembra 2015
5/5 - (8 votes)

zmeny v zákone a vybavovanie pôžičiekV roku 2013 vstúpila do platnosti novela zákona o spotrebiteľskom úvere, ktorá má jasne stanovenú métu. Mala by zabrániť nekalým praktikám niektorého typu na tuzemskom úverovom trhu s pôžičkami. My sa teraz v rámci článku pokúsime zhodnotiť a popísať tie najdôležitejšie zmeny, aké v novele môžeme nájsť, pretože sa jedná o pomerne dôležito vyzerajúce veci. Zmeny v zákone, ktoré sa týkajú pôžičiek.

Spotrebiteľský úver čiže pôžička je podľa zákona poskytnutie pôžičky, úveru alebo podobnej finančnej pomoci, pričom takýto úver sa musí zmluvne zachytiť.

Zmluva sa uzatvára medzi dvoma stranami, ktorými je veriteľ, čo je poskytovateľ spotrebiteľského úveru, a spotrebiteľ, čo je človek, ktorý si úver necháva vyplatiť.

Spotrebiteľom môže byť fyzická osoba, ktorá nemieni úver využívať v súvislosti s nejakou podnikateľskou činnosťou, pretože to už by sa jednalo o iný typ pôžičky – pôžička pre podnikateľov.

Spotrebný úver sa dáva iba pre osobnú potrebu, čo môže byť napríklad zakúpenie spotrebného tovaru. Zákon o spotrebiteľskom úvere u nás existuje už od roku 2010, ale bola potreba novelizácia.

Hlavným dôvodom pre spomínanú novelu bola nutnosť implementácie potrebných smerníc v súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie. Zmysel novely môžeme hľadať v zjednotení výpočtov ročnej percentuálnej miery nákladov pre celú Európsku úniu. Ďalší dôvod pre novelizáciu nájdeme v snahe zákonodarcov ochrániť obyčajných občanov pred nekalými praktikami niektorých poskytovateľov pôžičiek.

darovacia zmlúvaA aké vlastne sú tie zásadné zmeny, ktoré s novelizáciou prichádzajú? Odteraz je koniec so zabezpečením úverov v jasnom nepomere s výškou dlžnej čiastky.

Zákonodarcovia týmto reagujú na niektorých veriteľov, ktorí od záujemcov o pôžičku vyžadovali zabezpečenie úveru v úplne vysokom nepomere k výške pôžičky.

To teraz zákon po novele striktne zakazuje.

Zmeny týkajúce sa pôžičiek


poistenie úveruPresnejšia definícia však uvedená nie je a z dôvodovej správy vyplýva iba to, že zjavným nepomerom nie je každé zaistenie majetku, ktoré prevyšuje hodnotu pôžičky, ale iba prípady také, kedy sa takéto prevýšenia stáva do očí bijúcim. Posúdenie v dôsledku zostáva na konkrétnom orgáne, ktorý by musel takýto prípad prešetrovať.

Posledná novelizácia zákona o spotrebiteľských pôžičkách zakazuje pôžičky uzatvárané bez písomného podpisu. Zákon sa vzťahuje na všetky pôžičky a úvery vo výške od dvesto eur do necelých sto tisíc eur.

fínska sms pôžičkaPre poskytovateľov tzv. fínskych pôžičiek to znamená, že už nemôžu ďalej požičiavať peniaze nad dvesto eur len na základe žiadosti podanej cez internetový formulár. Takéto pôžičky sa dajú aj naďalej robiť bez nutnosti návštevy pobočky, avšak peniaze žiadateľ obdrží na svoj účet až vo chvíli, keď pošle veriteľovi vlastnoručne podpísanú zmluvu.

Zmenky a šeky už tiež nesmú slúžiť na zabezpečenie úveru ani ako platobný nástroj. To je teraz vyslovené zakázané a dôvodom je skutočnosť, že na užívanie zmeniek a šekov sú potrebné určité znalosti, ktoré nemusí mať každý spotrebiteľ, čoho pomerne často zneužívali niektorí podvodníci. Tí tiež často využívali toho, že zmenky a šeky sú platné a vymáhateľné bez ohľadu na existenciu hlavného záväzku, ktorý zabezpečujú.

Serióznejšie vybavovanie pôžičiek

Zo zákona je tiež vďaka novele zakázané vybavovanie pôžičiek pre súkromné ​​osoby cez spoplatnené telefónne čísla.

Teraz sa teda nesmie ponúkať, dojednávať ani sprostredkovávať spotrebiteľské úver a pôžička za pomoci drahých telefónnych čísel s tzv. vyjadrenou cenou podľa zákona o elektronických komunikáciách.

chyby pri hypotekárnom úvereIde vo väčšine prípadov o telefónne čísla, ktorá začínali číslovkou deväť, kde pokojne jedna minúta hovoru mohla stať aj tri eura, čo vo výsledku viedlo k rapídnemu predraženie vybavovania pôžičky, takže sa žiadateľovi vlastne vôbec nevyplatila a hocikedy mohol dokonca skončiť v mínuse.

Cieľom je teda zabrániť poškodzovaniu spotrebiteľov pri vybavovaní pôžičky. Novela tiež zvýšila horné limity sankcií za správne delikty, ktoré vzniknú pri poskytovaní, dojednávaní a sprostredkovaní spotrebiteľských pôžičiek. Iba budúcnosť však ukáže, nakoľko sa zámer novely bude vyplácať v praxi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.